Sezon wakacji trwa zazwyczaj od czerwca do końca września. Czerwiec i wrzesień jest to najlepszy czas na wakacyjny odpoczynek dla studentów, który mają w tym czasie długie wakacje, ponieważ rok akademicki zaczyna się w październiku oraz osób bez dzieci w wieku szkolnym. Dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym najlepszy czas na wakacje to szczyt sezony czyli lipiec i sierpień.

Szukając ofert warto udać się do biura podróży lub sprawdzić ofertę w Internecie. Ryzykanci mogą sobie pozwolić na ofertę last minute. W sezonie każdy kierunek w Europie będzie dobry. Gdzie jednak jechać poza sezonem w miarę tanio? Najlepszym rozwiązaniem będą wyspy, np. Cypr lub Teneryfa gdzie panuje inny mikroklimat.

Warto też spróbować polecieć do Tunezji, Egiptu lub Turcji. Tam klimat jest cieplejszy niż w Europie. Hotele są małymi miastami, które mają wszystkie atrakcje potrzebne turystą, dlatego warto wziąć ofertę all inlusive. Poza sezonem możemy zapłacić połowę ceny, która obowiązuje latem, dlatego warto skorzystać.